Kahvaltı çocuğun matematiğini geliştiriyor

kahvalti-cocugun-matematigini-gelistiriyor

Yapılmadığı takdirde dikkat dağınıklığı ve zihinsel performansta azalma gibi sorunlara yol açan kahvaltı alışkanlığı, çocuklarda obeziteyi engelliyor, matematik notunu bile yükseltiyor!
20 Ocak 2015 Salı 22:48

 Okul çağındaki çocukların düzenli kahvaltı yapmasının derslerdeki başarılarının artmasında son derece önemli olduğunu belirten Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Banu Topalakçı, “Kahvaltı yapılmadığı takdirde, çocuklarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara oranla her zaman matematik sınavlarında daha yüksek not aldığını gösteriyor. Düzenli kahvaltı yapan çocuklar, obeziteye de yakalanmıyor” dedi.

Sağlıksız beslenmeden ve hareketsizlikten kaynaklanan obezitenin artması, çocukların abur cubura daha çok yönelmesi, aileleri çocuklarının beslenmesi ile ilgili daha dikkatli olmaya yöneltiyor. Düzenli kahvaltı etmek, bugün sadece sağlığına dikkat eden ve sağlıklı diyet yapan yetişkinler için değil, özellikle okul dönemindeki çocuklar için de kritik önem taşıyor.

Kahvaltı okul başarısını artırıyor

Öğrenciler için en önemli öğünün kahvaltı olduğunu belirten Dyt. Banu Topalakçı, “Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir” diye konuştu. 

Kahvaltı etmeyen çocuk sinirli ve sabırsız oluyor

Yapılan çalışmaların özellikle çocuklarda kahvaltı alışkanlığının olmasının obeziteyi engellediğini gösterdiğine dikkat çeken Banu Topalakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kahvaltıyı atlayan çocuklar ilerleyen saatlerde daha yorgun, sinirli ve sabırsız olurlar. Bunlar da okulda problem yaşamalarına sebep olur. Sabah kahvaltısını düzenli yapan çocuklar ise bunun tersine, okulda daha enerjik, sinirli davranışlardan daha uzak ve uyumlu bir halde olurlar. Yapılan çalışmalarda, kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara göre her zaman matematik sınavlarında daha yüksek not aldığı gözlemlendi. Ayrıca kahvaltı alışkanlığını düzenli olarak hayatına sokan çocukların bütün akademik yaşamı boyunca başarılı olduğu biliniyor.”

İşte çocuklar için 3 çeşit dengeli kahvaltı örneği: 1- Simitli kahvaltı

- 1 bardak süt

- Domates salatalık

- 1 adet ev yapımı mayalı simit

- 2 taze incir 

2- Poğaçalı kahvaltı 

- Ev yapımı Yuva’lı peynirli mini poğaçalar

- Taze sıkılmış portakal suyu

- Domates salatalık

- 1 yumurta

3- Omletli kahvaltı

- Zeytin ezmeli ve krem peynirli mayalı sandviç

- Domates salatalık

- Maydanozlu omlet

- 3 zeytin


Haber okunma sayısı: 3556

Haberin etiketleri:

beslenme, zeka, matematik, kahvaltı


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • öğrenci ne yapsın

    Misafir: biz veli olarak kalkamadığımız saatte sabah 06'00 sularında öğrenci uyanamıyor nasıl kahvaltı yapsın garibim gece 10 dayatsa sabaha kadar 8 saat eder çocuğa bu bir zulümdür meb sabahçı öğlenci muhabbetini bırakmalıdır.Gerçi ne yaptığını kendisi de bilmemektedir.Allah çocuklarımızı bu bilinçsiz yöneticilerden korusun onlara akıl versin iyi yönde!!! 22 Nisan 2015 09:41

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ