KİMDİR BU ve DEĞERLENDİRME FORMU

kimdir-bu-ve-degerlendirme-formu

NEDEN VE NE ZAMAN KULLANILMALI?
29 Temmuz 2012 Pazar 23:40

Sınıfın sosyal yapısını tanıma amacıyla kullanılır.Bu teknik öğrencilerin, kendilerini ve birbirlerini nasıl algıladıkları konusunda bilgi verir.Öğretmen bu testle, öğrencilerin birbirlerine yönelik olumlu ve olumsuz algılamalarını ortaya çıkartarak, olumsuz  algı ve tutumları ortadan kaldırmaya, olumlu algılamaları da pekiştirmeye yönelik  rehberlik çalışmaları yapar.

 

KİMLERE, NASIL UYGULANIR? İlköğretim 4.5.6.7.8.sınıflar ve ortaöğretim kademesindeki tüm öğrencilere uygulanabilir. Sınıf Rehber Öğretmeni testi öğrencilere dağıtır, yönergesini okur ve testin uygulanmasını sağlar.

 

NASIL DEĞERLENDİRİLİR VE YORUMLANIR? Sınıf listesinin ve soru numaralarının bulunduğu değerlendirme tablosuna, her öğrencinin adı hangi soruda kullanılmış ise tabloda o soru numarası bulunan kısma ( / ) işareti konulur.kendim diye işaretlediği özellikler için de ( + ) işareti konulur. Bu testle, öğrencilerin kişilik özellikleri, arkadaşlarının gözlemlerinden yararlanılarak belirlenir. Ancak, sınıfın çoğunluğu tarafından işaretlenen özelliklerin öğrenciyi tanımlayıcı olduğu söylenebilir, aksi halde birkaç kişinin işaretlediği tanımlamalar gerçeği yansıtmayabilir. Öğrencinin kendisi için işaretlediği özellikler ile arkadaşlarının işaretlemiş olduğu özellikler örtüşüyorsa, öğrencinin kendisini algılayış biçiminin gerçekçi olduğu düşünülür. Bu testin sonuçları “Kime Göre Ben Neyim Testi” ile birlikte yorumlandığında daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir. Öğrencilerin belirlenen genel özelliklerine göre, belli konular belirlenerek, rehberlik faaliyetleri yapılabilir. 

KİMDİR BU ve DEĞERLENDİRME FORMU İNDİR


BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA GÜZELLEŞİR. RehberlikPortal

Üye Ol! Siteye destek ver. Sitene sahip çık. 
 

 rehberlik  RehberlikPortal'ı Twitter'den Takip edin.Haber okunma sayısı: 23934Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ