Çocuğunuzu disipline ederken dikkat edilmesi gerekenler

cocugunuzu-disipline-ederken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Anne ya da baba olmanın güzel yanlarının yanında zor ve uğraştırıcı olan yanlarından birisi de disiplin konusudur. İşte bu konuda size yardımcı olabilecek öneriler.
22 Mart 2015 Pazar 22:29

 Çocuklarla iletişimi kaybetmeden eğitim vermek zordur. Soru sormaktansa seçenek sunmanın daha iyi bir yöntem olduğunu artık biliyoruz. 

Disiplin konusunda size yardımcı olacak pratik örnekler...

Sormayın, yönlendirin

Küçük çocuklarla şu şekilde bir konuşma alışkanlığı kazanmak kolaydır: "Oturmak ve yemeğini yemek ister misin?" "Şimdi giyinelim mi?" "Şimdi dışarı çıkma zamanı, tamam mı?"

Sorun şurada ki 1 ila 3 yaş arasındaki çocukların doğal cevabı ‘hayır’ olacaktır. Böylece zavallı ebeveyn zaten zorunlu olan bir şey için çocuğunu ikna etmek zorunda kalacaktır. Bu argümanlarda binlerce kelime kullanılabilir. En iyisi seçenek sunmamaktır. Yemek zamanı geldiğinde, çocuğunuzu masaya taşıyın ya da yönlendirin, tuvaleti geldiğini fark ettiğinizde onu banyoya yönlendirin. Sormayın, davranın.

Değişimlerle başa çıkmaÇocuğunuzu tüm ilgisini verdiği şeyden uzaklaştıracağınız zaman, bunu nazikçe yapın:

- Legoları ile oynamaya dalmışken, beslenme vakti geldiyse, elindeki legoları da masaya taşımasına izin verin. Sonra kaşık ya da çatalı kullanacağı zaman elindekileri uzağa koyun.

- Eğer uyuma vaktinde oyuncak köpeği ile oynuyorsa, "Haydi köpek ve sen yatağa, uyku vakti geldi" deyin ve onları yatağa taşıyın.

- Eğer banyo yapması gerekirken hala oyuncak arabası ile yerlerde turluyorsa, "Şimdi banyoya doğru hızlı bir seyahate çıkma vakti" diyerek onu oyunla yönlendirebilirsiniz.

Yaptığı şeye ilgi gösterin

Çocuğunuzun yaptığı şeye ilgi gösterirseniz, sizinle işbirliğine daha meyilli olacaktır.

Büyüdükçe konsantrasyonu artacak olan çocuğunuzu ayartmanız ya da yönlendirmeniz daha zor olacaktır. O zaman da küçük arkadaşça uyarıları devreye sokabilirsiniz. Örneğin, eğer çocuğunuz blokları ile bir araba garajı yapmakla meşgul ise, "Arabalarını bir an önce garaja çek. Seni yatağa götürmeden önce onları içinde görmek istiyorum" diyebilirsiniz. Bu onu önceden uyarmadan, oyununun en heyecanlı yerinde aniden yatağa gitmeye zorlamaktan çok daha sağlıklı olacaktır.

Tüm bunlar elbette sabır ister ve doğal olarak her zaman sabırlı olamayabilirsiniz. Hiçbir ebeveyn olamaz. Elinizden gelenin en iyisini yapın yeter.


Haber okunma sayısı: 2696

Haberin etiketleri:

çocuk eğitimi, disiplin


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ