'Ders çalışmayan, kitap okumayan çocuk kalmayacak'

ders-calismayan-kitap-okumayan-cocuk-kalmayacak

Türk bilim insanları, uzun çalışmaları sonucu oluşturdukları materyalli eğitimlerle, IQ puanında yüzde 17,4 hafıza fonksiyonlarında yüzde 42,47’lik gelişim sağladı.
08 Ocak 2013 Salı 15:14

 

Türk bilim insanları, uzun  çalışmaları sonucu oluşturdukları materyalli eğitimlerle, Intelligence Quotient  (IQ) puanında yüzde 17,4 hafıza fonksiyonlarında yüzde 42,47’lik gelişim  sağladı.

 

Çalışmaları ve eğitimleri hakkında AA muhabirine bilgi veren Human  Psikolojik Araştırmalar ve Gelişim Enstitüsü Bilim Kurulu Başkanı Zafer Akıncı,  ”Projenin en önemli getirisi çocuklar arasında fırsat eşitliği sağlaması olacak.  Maddi durumu iyi olamayan öğrencinin bile bu sisteme girip, herkese verilen  standart kapasitesinin artırılması sağlanacak” dedi. 

Dünyada uzun yıllardır kullanılan bu yöntemin Türkiye’de yeni olduğu  bilgisini veren Akıncı, aynı zamanda sistemin dünyadaki örneklerinin tamamının  online olduğunu belirtti. Kendilerinin hazırladığı eğitim sisteminin en önemli  özelliğinin materyalli oluşuna dikkati çeken Akıncı, eğitim sistemindeki materyallerin tarihte kullanıldığını aktardı. Materyallerin hazırlanma süreçleri  hakkında bilgi veren Akıncı şu ifadeleri kullandı: ”Materyal geliştirmeye başladık ve bin 100 materyal geliştirdik.  Bunların hepsi bilim insanlarının farklı yaklaşımlarından geliyor. Dünyada  bunları bu şekilde toparlayan ve kullanan ilk biz olduk. Bunu da belgeledik. Bunu  şöyle tanımlayabiliriz, ’Teli herkes biliyor ama adamın biri teli öyle bir büktü  ki bunun adını da ataş koydu ve herkes kullandı. Biz dünyada kullanılan  materyalleri bir araya getirdik. Farklı uygulama sistemlerinin  birleşimiyle  ”kognitif” rehabilitasyon sistemleri oluşturduk. Bu tür yöntemler eskiden de  vardı, insanlar birden çok disiplinde eğitimler alıyordu. Padişahlara dikkat  edin, şair, ressam, dilbilimci, matematikçi, kumandan... Bugün kullanılan  yöntemlere benzer yöntemleri kullanıyorlardı, ama maalesef zamanımıza doküman  ulaşmadı bu çalışmalar hakkında.”

 

Akıncı, dünyadaki benzer sistemlerin çok az sayıdaki topluluğa  uygulandığını kaydederek, ”Çalışmalarımıza başladık ve geliştirdiğimiz şeyi 5  bin kişi üzerinde denedik ve yüzde 92 gibi inanılmaz bir sonuç aldık. Çocukların  hepsi kendiliğinden kitap okumaya ve ders çalışmaya başladı. Bunu daha sonra  yetişkinler için sistematize ettik. Çünkü dünyadaki bütün kognitif rehabilitasyon  sistemleri bilgisayarda ve online. Türkiye’de bilgisayar kullanımını da dikkate  alarak biz bunu materyalli olarak hazırlamak istedik” diye konuştu. Akıncı, elde  ettikleri sonuçların benzer yöntemlere oranla daha olumlu olduğuna vurgu yaparak,  sonuçların bu şekilde oluşmasında materyalli yöntemin etkili olduğunu söyledi.  Akıncı, geliştirdikleri sistemin en büyük getirisinin çocuklar arasında fırsat  eşitliği sağlaması olacağını dile getirerek şu değerlendirmelerde bulundu:

 

”Projenin en önemli getirisi çocuklar arasında fırsat eşitliği sağlaması  olacak. Maddi durumu iyi olamayan öğrencinin bile bu sisteme girip, herkese  verilen standart kapasitesinin artırılması sağlanacak. Eğitimde fırsat eşitliği  için bu uygulama şart çünkü çocuklar eşit şartlarda eğitim alamıyorlar. Mesela,  proje Türkiye’nin kırsal kesiminde okula devam etmeyen çocukların devamlarını  sağlanması için önemli bir işlevi yerine getirebilir. Uygulamalar bütçeyi asla  zorlamıyor. Her kesimden hem de her kesimden vatandaşımız çocuklarına bu eğitimi  aldırabilecek.”

         

-”Çocuklar kendilerine söylenmeden ders çalışacak ve kitap okuyacak”-

Zafer Akıncı, kendilerine ilk gelen velilerin şikayetlerinin çocukların  ders çalışmaması olduğunu söyledi. Velilerin bu sorunla başa çıkabilmeleri için  çareler aradığına değinen Akıncı, velilerin genelde ceza-motivasyon yöntemlerini  kullandığını belirtti. Akıncı bu yöntemin öğrencide sadece 2 haftalık bir etkisi  olduğunu anlatarak, ”Yani çocuk iki hafta ders çalışıyordu sonra tekrar ders  çalışmama moduna giriyordu” dedi. Gelen talep üzerine çalışmaların daha  hızlandırıldığını ifade eden Akıncı, yurt dışında kognitif rehabilitasyon sistemi  adı altındaki çalışmaları tespit ettiklerini kaydetti. Akıncı, ”Onlara göre  mantık şöyle bir öğrencinin ders çalışması için önce anlıyor olması lazım.  Anlayamıyorsa, çocuk kesinlikle ders çalışmıyor. Durum böyle olduğu için biz de  neler yapılabilir diye düşünmeye başladık” diye konuşarak şu öngörüde bulundu:

 

”Geliştirilen sistem sayesinde, ders çalışmayan, kitap okumayan öğrenci  profili tarih olacak. Kapasite küçükken siz o çocuğa istediğiniz şeyi yükleyin,  öğrenemiyor. Biz diyoruz ki ’Siz kapasiteyi arttırın zaten isteseniz de o çocuğu  durduramazsınız. Bu eğitimi alan çocuklarda şunu gözledik, çocuk yatağını  toplamaya, filmini alt yazılı izlemeye başladı. Çocuklar eskisine göre daha az  çalışarak daha fazla başarı sağlıyor, verim alıyor.”

         

-IQUP eğitiminin içeriği ve aşamaları-

Zafer Akıncı, kendilerine kişilerin sadece öğrenciler ve çocuklar  olmadığı bilgisini vererek, çeşitli meslek gruplarından yetişkinlerin de bu  eğitimi talep ettiğini aktardı. Akıncı, gelen kişinin 10 farklı testten  geçirildiğini, test sonucu kişiye özel bir kod çıktığını belirterek, elde edilen  kod sayesinde kişinin beyninin hangi bölümünü kullanmadığını tespit ettiklerini  anlattı. Çıkarılan kodla beraber kişinin zihinsel fonksiyon haritasının elde  edildiğini ifade eden Akıncı, ”Bu şekilde 476 bin çeşit kod var. Birbirine hiç  benzemeyen. Kişiye özel çıkan kod, kişinini nasıl bir eğitim sürecinden  geçeceğini de belirlemiş oluyor. Sonra hangi materyalin ne zaman nasıl ve ne  süreyle uygulanacağını da... Burada önemli olan şu 90 gün boyunca öğrenci her gün  gelerek bunu uyguluyor” şeklinde konuştu. Akıncı, parçaların hangisinin kadar  uygulanacağının da önemli olduğunu aktararak, bu eğitimi Türkiye genelinde 20  şubede verdiklerini söyledi. Akıncı, eğitimi veren personelden belli bir alanda  uzmanlaşma gibi özellikler aranmadığını ifada ederek, ”Eğitimciler de testten 

geçiyor, sonra da onlara formasyon eğitimi veriyoruz ardından merkezlerimizde  uygulayıcı olarak görev yapabiliyorlar” dedi. Akıncı eğitimle insanlardaki bir  açığın kapatılmasından ziyade kapasitelerinin artırılmasını amaçladıklarını  aktararak, ”Burada kullanılamayan beyin kapasitesi diye bir durum var, bu  bilimsel olarak da kanıtlandı, insanlar beyin kapasitelerinin büyük bir  çoğunluğunu kullanamıyorlar. İnsanın problemli olması gerekmiyor, bir kişi yeter  ki bir şeyi geliştirmek istesin” diye konuştu. Akıncı, ”Eğitimin belli  sürelerle tekrar edilmesi gerekir mi?” şeklindeki soruyu, ”Bir kişinin beyin  fonksiyonları, travma olmadığı sürece geri, dönmüyor. Yani, kazanılmış yetiler  kaybedilmiyor” şeklinde yanıtladı.

 

 Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/-ders-calismayan-kitap-okumayan-cocuk-kalmayacak-/egitimdunyasi/haberdetay/08.01.2013/1652822/default.htm


Haber okunma sayısı: 1064Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ