2014 KPSS Sonuçları Açıklandı

2014-kpss-sonuclari-aciklandi

KPSS 2014 Lisans sınavı sonuçları açıklandı (5-6 Temmuz)
18 Temmuz 2014 Cuma 21:53

 2014 Kpss  sonuçları açıklandı 2014 Kpss  sonuçları açıklandı 2014-KPSS Sonuçlarının Açıklanması ve Kamuoyunu Bilgilendirme (18.07.2014)

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ


DUYURU

(18 Temmuz 2014)

2014-KPSS SONUÇLARININ AÇIKLANMASI VE KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME05-06 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılan 2014-KPSS dört oturum halinde 81 il merkezi ve Lefkoşa-KKTC'de gerçekleştirilmiştir. 05 Temmuz 2014 Cumartesi günü sabah oturumundaki Genel Yetenek Genel KültürTestine katılacak 1.117.697 aday için; aynı gün öğleden sonra oturumundaki Eğitim Bilimleri Testine katılacak 325.419 aday için; 06 Temmuz 2014 Pazar günü sabah oturumundaki Alan Bilgisi (Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe) Testine katılacak 172.484 aday için ve öğleden sonra oturumundaki Alan Bilgisi (Çalışma Ekonomisi ev Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler) Testine katılacak 107.712 aday için sınav organizasyonu yapılmıştır. 5.500 bina ve 85.209 salonda uygulanan sınavda 259.367 sınav görevlisi görev yapmıştır.

Gerçekleştirilen 2014-KPSS tüm sınav merkezlerinde büyük bir titizlikle uygulanmış, huzur içerisinde sorunsuz tamamlanmış ve sınav bittikten hemen sonra sınav evrakı geciktirilmeden ÖSYM'ye geri ulaştırılmıştır. Merkezimize ulaşan sınav evrakının ayrıştırılması, taranması, optik okuyuculardan geçirilmesi ve değerlendirilmesi çalışmaları da aynı titizlikle yürütülerek sonuç açıklama aşamasına gelinmiştir. Sınav sonuçları, 18 Temmuz 2014 günü saat 18:30'de www.sonuc.osym.gov.tr adresinden adayların erişimine açılacaktır. Açıklanan sonuç belgelerinde KPSS P1-P120 arası puanlar yer alacak olup, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testinin (DHBT) sonuçlarını içeren P121-P124 arası puanlar ile ilgili sınavlar yapıldıktan sonra ayrı bir sonuç belgesi ile açıklanacaktır.

 

Bilindiği üzere ÖSYM, 2010 yılında ortaya atılan kopya iddiaları ile iptal edilen KPSS sınavının ardından yeniden yapılanma çalışmalarına büyük bir hızla devam etmiş ve bu yapılanmasını; yürüttüğü sınavlarda hak ve adaletin tesis edilmesi temeline oturtmuştur. Aradan geçen süre içerisinde gerek fiziksel ve teknolojik altyapı yenilenmesi, gerek mevzuat altyapısının oluşturulması gerekse yürütülen iş ve işlemlerde, verimli ve performans artırıcı iyileştirmeler ısrarlı ve sabırlı bir yönetim anlayışı ile teker teker hayata geçirilmiştir. Bazı menfaat çevrelerinin tüm yıldırma, baskı kurma, yıpratma ve dayatmalarına karşılık büyük bir özveri ile gece gündüz demeden sistemler yenilenmiş ve uygulamaya alınmıştır. Maalesef bu çevrelerin her türlü yıpratıcı girişimleri devam etmekte; asılsız ve yalan haberlerle, uydurma dedikodularla kurumun yıpratılmasına yönelik girişimler sürdürülmektedir. Kimsenin şüphesi olmasın ki her türlü zorluğu doğru ve adil bir yönetim anlayışına dayanarak aşan ÖSYM, hiçbir somut ispat vasıtasına dayanmayan bu tür girişimlerden de asla yılmayacak, hak ve adaletli sınav yürütme anlayışını devam ettirecektir.

 

ÖSYM her yıl yaklaşık 10 milyon adayı sınava almaktadır. Bu adayların aileleri de göz önüne alındığında, ÖSYM neredeyse toplumumuzun % 60'ını yakından ilgilendirmektedir. O nedenle ÖSYM hakkında yapılan her türlü haber ve değerlendirme toplumda hemen karşılığını bulmaktadır. Bu da menfaat çevrelerinin gayri ahlaki girişimlerini cesaretlendirmektedir. Konu ile ilgisi olsun olmasın yapılan haberlere ÖSYM lafzının kondurulması ile toplumun ilgisinin konuya çekilmesi hedeflenmektedir. Örneğin, ÖSYM ile hiçbir ilgisi olmayan merkezi sınavlarda oluşan herhangi bir tartışmada bile ÖSYM sorumlu olarak ilan edilebilmektedir. Bir kamu kurumu hakkında olumsuz algı uyandırmaya yönelik bu acımasızca saldırılar kabul edilebilir değildir. Okuyucusunun dikkatini köşesine çekmek isteyen bazı yazarlar düzmece bir sınav skandalı senaryosu ile çekinmeden reyting oluşturma gayreti içerisine girebilmektedir. Her ne kadar ÖSYM bu girişimlere kayıtsız kalmamakta ve tekzip etmekte ise de asılsız iddia ve haber yapanlar amaçlarına ulaştıklarından, bilgi kirlenmesi etkisini sürdürmektedir. Son zamanlarda ÖSYM sınavlarının bazılarında müfredata uyulmadığı veya Tarih sorularının sadece bir kitaptan sorulduğu gibi tamamen asılsız haberler bunun en son örnekleridir. Soruların bir kitaptan alıntı olduğunu yazanlar, bir kitabın bilerek veya bilmeyerek reklamını yapma gayreti içine düşmüşlerdir.

Burada bir kez daha kamuoyunun ÖSYM'nin resmi sitesi dışında verilen haber ve duyurulara itibar etmemesinin önemine işaret ederek kurumun son 4 yıl içerisinde gerçekleştirdiği yeniden yapılanma çalışmaları hakkında aşağıdaki bilgi ve değerlendirmeler kamuoyunun bilgisi ve takdirine sunulmaktadır.


Haber okunma sayısı: 1768

Haberin etiketleri:

KPSS


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ