Çocuğun üstün yetenekli olduğunu nasıl anlarız?

cocugun-ustun-yetenekli-oldugunu-nasil-anlariz

Erken yürüyen, konuşmaya başlayan, okumayı ve yazmayı öğrenen çocuklar...
07 Ocak 2014 Salı 15:31

 Trabzon Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Mehmet Faik Kayagil, yaptığı açıklamada, zeka, akıl yürütme, problem çözme gibi alanlarda  yaşıtlarına göre önde olan çocukların üstün yetenekli çocuk olarak tanımlandığını  söyledi. 

Üstün yeteneğin bireylerin doğuştan getirdiği zihinsel becerileri,  belirli eylem alanlarında olgunlaştırması ya da normal standartların üstüne  taşıması olduğunu belirten Kayagil, "Üstün yetenek farklı alanlarda olabiliyor.  Yaşıtlarına göre önde olan çocuklar bu tür kurumlara gelerek sanatta, sporda,  zihinsel performansta veya matematik, edebiyat, fen gibi alanlarda eğitim  alıyorlar" dedi. 

Kayagil, özel yeteneğin sanatta, sporda, zihinsel performansta, fen,  edebiyat, matematik gibi farklı alanlarda olabileceğine dikkati çekerek,  "Doğuştan itibaren her anne baba çocuğunu iyi gözlemlemelidir. Çocukların hem  fiziksel hem zihinsel hem de duygusal gelişim süreçleri vardır. Normal çocuklar  9-10 aylıkken yürümeye, 1,5 yaşında konuşmaya, 2 yaşında da düzgün cümleler  kurmaya başlar" ifadelerini kullandı. 

Anne babalar dikkatli olmalı

Anne babaların çok dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Kayagil,  "Çocuğunuz eğer 3-5 yaş arasında okuyabiliyorsa, kelime dağarcığı çok zenginse, güzel cümleler kurabiliyor ve değişik sorular soruyorsa üstün yetenekli olabilir.  Bu anlamda anne babalar çocuklarını iyi gözlemlesin, yaşıtlarıyla kıyaslasın ve  farkı görüp uzmanından destek alsın" diye konuştu. 

Kayagil, Trabzon'da 2001 yılından itibaren üstün yetenekli çocuklara  eğitim verdiklerini ifadeederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Her yıl merkez yürütme kararıyla 40 ile 60 arasında öğrenci alıyoruz.  Milli Eğitim Bakanlığımızın kararıyla artık 4. sınıftan itibaren öğrenci almaya  başladık. Bakanlığımız Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bize  tanımlama sürecinde hangi sınavların uygulanacağını, nezaman başlanılıp ne zaman biteceğini takvim olarak belirtiyor. Yılın ilk ayından itibaren de o doğrultuda  öğrenci alımına başlıyoruz." Sınav sürecini valiliğin yürüttüğünü anlatan Kayagil, "Biz sadece  organizasyonu hazırlıyoruz. İlkokuldaki sınıf öğretmenleri, sınıflarındaki üstün  yetenekli olduklarını düşündükleri öğrencileri bizlere tavsiye ediyor. Biz de bu  doğrultuda çocukları önce grup testlerine alıyoruz ve ardından başarılı olanları  zeka testine tabi tutuyoruz. Zeka skoruna baktığımızda bu oran 130 ve üstü olan  çocuklar, Bilim ve Sanat Merkezine kayıt olma hakkı kazanıyor" dedi. 

"Üstün yetenekli çocukların başarı standardını artırmaya  çalışıyoruz" 

Kayagil, üstün yetenekli çocukların başarı standartlarını artırmaya  çalıştıklarını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu kapsamda üstün yetenekli çocuklarımıza küçük gruplar halinde  eğitimler veriyoruz. Temelbeceri kazanmaya yönelik iletişim becerileri öğrenme  stratejileri, liderlik, grupta çalışma teknikleri, bilimsel araştırma teknikleri  gibi çocukta hayatı boyunca olması gereken temel becerileri kazandırıyoruz. İlk  iki yıl temel bilim dersleri görüyorlar ve bunlar bizim üçer, beşer gruplar  halinde ilk dört yıllık eğitimimiz. Daha sonra bu çocuklar bizden bireysel eğitim  almaya başlıyor. Bu süreçte de bilimsel araştırma nasıl yapılır, bir proje nasıl  gerçekleştirilir, bununla ilgili sanat, edebiyat ve de bilim alanında ürünler  ortaya koymaya çalışıyorlar. Bu yaşlarda bu süreçleri öğrenen çocuklar, ilerleyen  yaşlarda topluma ve insanlığa daha faydalı ürün geliştirme konusunda ilk  deneyimlerini gerçekleştiriyorlar." 


Haber okunma sayısı: 6224Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ