Anadolu lisesi kazanamayana çözüm

anadolu-lisesi-kazanamayana-cozum

Düz liselerin tarihe karışmasının ardından puanı sınavla öğrenci alan okullara yetmeyen öğrencilere alternatif olarak meslek lisesi, imam hatip lisesi, çok programlı liselerdeki düz liseler, özel okullar ve açık lise sunulmasına tepkiler devam ederken, MEB çözümü buldu.
19 Ağustos 2013 Pazartesi 20:06

 Meslek liseleri bünyesinde genel lise sınıfı açılacak. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, her ilçede meslek lisesi bünyesinde genel lise programı olacağını açıkladı. 


Milli Eğitim Bakanlığı ’nın 2010 yılında kademeli olarak başlattığı düz lise olarak bilinen genel liselerin kaldırılarak Anadolu lisesine veya meslek lisesine dönüştürülmesi bu yıl tamamlandı. Bu yıl 1 milyon 241 bin 936 öğrenci liseye başlayacak. Bakanlığın verilerine göre sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu mesleki ve teknik liseleri, Anadolu imam hatip liselerinin toplam kontenjanı 659 bin 337. Yani ortada SBS’ye hiç girmeyen, giren ama tercih yapmayan, ya da puanı bir okula yetmeyen yaklaşık 584 bin öğrenci var. Artık düz liseler kalktığı içinse bu öğrencilerin meslek ve imam hatip lisesi, açık lise, maddi durumunu yettirebilenler için özel okul ve sayıları sınırlı olan Çok Programlı Liselerin bünyesindeki düz liseler var. Ancak niteliği çok tartışılan çok programlı liselerden Türkiye genelinde 615 tane var. 


Eğitimciler ve veliler duruma tepki gösterirken, meslek lisesi, imam hatip ya da açık lisede okumak istemeyenler için MEB, yeni bir çözüm yarattı. NTV’de canlı yayına katılan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, tüm ilçelerde en az bir meslek lisesine genel lise sınıfı açılacağını duyurdu. Yıldız, vatandaşların kendilerine en yakın okula genel lise programında okumak istediğini yazılı olarak bildirmesinin yeterli olduğunu söyledi. (Radikal)


Haber okunma sayısı: 1605Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ