PSİKOLOJİ

Çocuklarda kaygı sebepleri

cocuklarda-kaygi-sebepleri “Çocuğumla Beraber İyileşiyorum” kitabının yazarı, Eğitmen ve Danışman Ebru Demirhan, çocuklarda kaygı ve öfkenin sebepleri ve yapılabilecekler ile ilgili önerilerde bulunuyor.

Müziğin çocuk zekasına etkileri

muzigin-cocuk-zekasina-etkileri Müzik, medeniyetler var olduğundan bu yana, yaşamda belirli işlevlere sahip olduğu gibi hem bir eğitim aracı hem de köklü bir eğitim alanı olmuştur. Bunun sebebi müziğin hayatımıza çok erken yaşlardan

Çocuğunuz arkadaşlarını mı ısırıyor

cocugunuz-arkadaslarini-mi-isiriyor Anne babalar dikkat! Çocuğunuz arkadaşlarını ısırıyorsa bunu dikkat çekmek için yapıyor olabilir. Peki ne yapmalı?

Çocuklar neden yalan söyler

cocuklar-neden-yalan-soyler Çocuklarda yalan söylemenin temel nedenlerinin başında dikkat çekmek ve korku duygusunun baskın olması geliyor.

Çocuğunuzu disipline ederken dikkat edilmesi gerekenler

cocugunuzu-disipline-ederken-dikkat-edilmesi-gerekenler Anne ya da baba olmanın güzel yanlarının yanında zor ve uğraştırıcı olan yanlarından birisi de disiplin konusudur. İşte bu konuda size yardımcı olabilecek öneriler.

Çocuğunuza

cocugunuza- Okula yeni başlayan çocuğun korkularını hafife alarak "Sen bebek misin?", "Şımarıklığı bırak" gibi cümlelerle kızmak sıkıntıları daha da artırıyor.

Kekemeler daha zeki

kekemeler-daha-zeki Prof.Dr. Nevzat Tarhan, yapılan araştırmaların kekemelerin zeka ortalamasının genel ortalamanın 14 puan yukarısında, 114 puan civarında olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı.

Çocuğun okul fobisi hafife alınmamalı

cocugun-okul-fobisi-hafife-alinmamali Çocuğunuzun okula gitmemek için söylediklerini bahane olarak düşünebilirsiniz, ama ona okul fobisinin ciddi bir rahatsızlık olduğunu unutmadan yaklaşmalısınız.

Çocuğunuzun pozitif yönlerine odaklanın

cocugunuzun-pozitif-yonlerine-odaklanin Okula yeni başlayan çocuklarınızın üzerinde oluşan gerginliği atmak ve başarılarını yükseltmek için bunlara dikkat etmelisiniz.

Çocuklarda okul sendromunu aşma yolları

cocuklarda-okul-sendromunu-asma-yollari Çocukların yaşadıkları okul sendromunu aşmanın yolu ebeveynlerin davranışlarından geçiyor. Uzman Psikolog Eda Yavaş çocukların okula adapte olma sürecinde yaşadıkları sendromu ebeveynlerin sabırlı ve

3 yaş dönemine uygun oyun ve oyuncak seçimi

3-yas-donemine-uygun-oyun-ve-oyuncak-secimi 3 yaşındaki çocuğun artık yaratıcılığı ön plana çıkmaya başlıyor. İşte 3 yaşındaki bir çocuğun yapabilecekleri, oynayabileceği oyunlar ve ona uygun oyuncaklar...

Hikaye dinlemek çocukların zekasını geliştiriyor

hikaye-dinlemek-cocuklarin-zekasini-gelistiriyor Hikaye dinlemek, çocuğu hem sorumluluk sahibi yapıyor hem de zeka gelişimine katkıda bulunuyor.

Uyurgezerliğin nedenleri ne olabilir

uyurgezerligin-nedenleri-ne-olabilir Uyurgezerlik genellikle uyku sırasında kalkıp çevresinde dolaşan kişilerin yaptığı işleme denir.

Travma sonrası çocuklara nasıl davranılmalı

travma-sonrasi-cocuklara-nasil-davranilmali Yaşanan kötü olayları atlatmaları için çocuklara nasıl yardım edebiliriz?

Soma'nın oluşturduğu psikolojik travma bölgede en az 10.000 kişiyi etkiledi

somanin-olusturdugu-psikolojik-travma-bolgede-en-az-10000-kisiyi-etkiledi Eğer bölgedeki ailelere hızlı bir psikolojik destek sağlanmazsa Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) yüzlerce aileyi etkileyecek.

Çocuğunuzun oyuncak seçimine saygı gösterin

cocugunuzun-oyuncak-secimine-saygi-gosterin Çocuğun oyuncak seçimindeki önemli olan nokta hangi oyuncakla oynadığı değil, o oyuncakla nasıl oynadığıdır.

Çocuklar 2 yaşına kadar 3 dil öğrenebilir

cocuklar-2-yasina-kadar-3-dil-ogrenebilir Dil öğrenimi için kritik dönem olan 0-2 yaş döneminde çocuklar duydukları 3 dili kolayca konuşabilir.

Hayvan karakterler öğrenme becerisini etkiliyor

hayvan-karakterler-ogrenme-becerisini-etkiliyor Kıyafet giyen ve konuşan hayvan karakterlerinin çocukların öğrenme becerisini olumsuz etkileyebileceği belirlendi.

Karanlık korkusu nasıl aşılır?

karanlik-korkusu-nasil-asilir Çocukluk dönemlerinde sık rastlanılan karanlık korkusu, ebeveynleri kaygılandırıyor.

Çocuklarda yetersizlik duygusu ve nedenleri

cocuklarda-yetersizlik-duygusu-ve-nedenleri Mükemmelliyetçi ebeveynler çocukların özgüvenini zedeliyor.