REHBERLİK

Çocuklar internette 2,7 saat geçiriyor

cocuklar-internette-27-saat-geciriyor Çocuk ve Haklarını Korumu Platformu tarafından 22 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen “Çocuk İstismarında Önleme Çalışmaları“ bilgilendirme toplantısında, GfK Türkiye‘nin gerçekleştirdiği

Evde oyun hamuru yapılışı

evde-oyun-hamuru-yapilisi Çocuklarınız için evde doğal ve sağlıklı oyun hamurları hazırlamak ister misiniz? İşte 2 farklı şekilde hazırlayabileceğiniz oyun hamuru tarifi...

Gelecek 10 Yılın Öne Çıkan Meslekleri

gelecek-10-yilin-one-cikan-meslekleri Günümüzde teknoloji hayatımızdaki değişimlerde belirleyici rol oynuyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde de meslek popülerliğini belirleyen en önemli unsur yine teknoloji.

Sakar çocukları jimnastiğe yönlendirin

sakar-cocuklari-jimnastige-yonlendirin Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Barış Ekici, sakar yani gelişimsel koordinasyon bozukluğu olan çocukların jimnastiğe yönlendirilmesini önerdi.

Çocuklar oyun oynayarak sosyalleşiyor

cocuklar-oyun-oynayarak-sosyallesiyor Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mersin Eğitim Birimi'nin kurucusu olan Dr. Oğuz Demirsoy oyun oynamanın çocukların hayal gücünü ateşlediğini, aileleri,

Anneleri uyaran sosyal deney

anneleri-uyaran-sosyal-deney Youtube üzerinde JoeySalads adıyla sosyal deneyler yapan Joey isimli kullanıcı, çocukların güvenliğiyle ilgili yeni bir çalışmaya imza attı.

Yabancı dil eğitimine çocukluktan başlayın

yabanci-dil-egitimine-cocukluktan-baslayin Çocuğunuzun ana dilinin yanı sıra ikinci bir dil öğrenmesini istiyorsanız, erken yaşlarda dil eğitimine başlamalısınız.

Çocuğunuzu iyi tanıyarak geleceğe hazırlayın

cocugunuzu-iyi-taniyarak-gelecege-hazirlayin Siz de her anne ve baba çocuğunun öz güvenli, girişken ve sorumluluk sahibi bir birey olmasını istiyorsanız, onun iç dünyasını ''iyi'' tanımalısınız.

Karnesi zayıf olan çocuğa nasıl davranılmalı

karnesi-zayif-olan-cocuga-nasil-davranilmali Zayıf karne ile gelen çocuğa kızmak ya da ceza uygulamak çok yanlış. Bunun yerine ona sakince yaklaşılmalı ve yeterli çalışmadığı için notlarının düşük olduğu söylenmeli.

Çocuklara empati kurmayı öğretebiliriz

cocuklara-empati-kurmayi-ogretebiliriz En basit ifadesiyle, kendini başkasının yerine koyabilme, karşındakinin hissettiklerini ya da düşündüklerini anlayabilme becerisi olarak tanımlanan empatiyi çocuklara nasıl öğretebiliriz?

Ödev yapmayan çocuğunuzla beraber öğrenin

odev-yapmayan-cocugunuzla-beraber-ogrenin Söz konusu ödev yapmaya gelince birçok aile sorun yaşamaktadır. Peki ''tembel'' olmakla suçladığınız çocuğunuzun ödev yapmamasının nedeninin siz olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Çocuğa ders çalışmayı sevdirmenin yolları!

cocuga-ders-calismayi-sevdirmenin-yollari Matematik öğretmeni ve eğitim koçu Mehmet DAĞLIALİOĞLU, sınavlara hazırlanan öğrencilere etkin ve verimli ders çalışma yöntemleri, hedef belirleme ve sınav kaygısı ile baş edebilmeleri hakkında

Çocuğunuza ödül ve ceza verirken dikkat

cocugunuza-odul-ve-ceza-verirken-dikkat Çocuk Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci, çocuğunuzu ödüllendirip, cezalandırırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Üniversitede 'rehberlik' yerine manevi danışman

universitede-rehberlik-yerine-manevi-danisman Yönetim ve danışman kadrosunun tamamı İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan merkezde ihtiyacı olana "manevi-psikolojik danışmanlık" hizmeti verilecek

Rehber öğretmen norm kadroları nasıl belirlenir?

rehber-ogretmen-norm-kadrolari-nasil-belirlenir Rehber öğretmen norm kadroları nasıl belirlenir?

Yaz Tatili başlıyor..Çocuklar ne yapmalı?

yaz-tatili-basliyorcocuklar-ne-yapmali Okulların kapanmasına kısa bir süre kala karne heyecanı yaşanmaya başlarken, yaz tatili planları da yapılmaya başlandı.

Sınav öncesi kaygınızı çocuğa belli etmeyin

sinav-oncesi-kayginizi-cocuga-belli-etmeyin Anne babalar, sınav öncesi yaşadıkları stres ve kaygılarının çocuğu da etkilediğini unutmamalı.

Oyuncaklar çocuğun meslek seçimini nasıl etkiler?

oyuncaklar-cocugun-meslek-secimini-nasil-etkiler Çocuğun oynadığı oyuncak ve oyunların gelecekte seçeceği meslek hakkında ipuçları verdiğine dair bazı görüşler ileri sürülmektedir.

Rehber Öğretmenlerin "Rehberlik" branşı diye değişen kararnameleri tebliğ ediliyor.

rehber-ogretmenlerin-rehberlik-bransi-diye-degisen-kararnameleri-teblig-ediliyor Rehber öğretmenlerin branş adı, artık "Rehberlik"(çi) olarak anılacak.

Sınav heyecanı performansı etkiliyor

sinav-heyecani-performansi-etkiliyor Çocuğunuzun heyecanını dindirmesine yardımcı olarak daha başarılı sonuç elde etmesini sağlayabilirsiniz.