Aile içi iletişimde teknoloji dönemi

aile-ici-iletisimde-teknoloji-donemi

Yapılan araştırmalar, ailelerin çocuklarıyla iletişim kurabilmek için teknolojiyi sık bir şekilde kullandıklarını belirledi.
12 Haziran 2013 Çarşamba 11:11

 Bir aile içerisinde yılda ortalama 1768 kısa mesaj gönderilirken, 520 e-posta atılıyor, 68 saat aile fertleriyle telefonda konuşarak geçiriliyor. Facebook ile Twitter üzerinden 468 mesaj alışverişi yapılıyor.

 

Araştırmada görevli bir Toshiba temsilcisi, “İnsanlar olarak gittikçe daha da yoğun hale geliyoruz, bu da eşimiz veya çocuğumuzla iletişim kurmak için yüz yüze konuşmak yerine diğer yöntemleri tercih ediyoruz demek” dedi. Temsilci, “Bir kaç kısa mesaj veya e-posta o an çok görünmeyebilir fakat bütün yıl içerisindeki sayılar toplanınca ne kadar fazla olduğu ortaya çıkıyor. Hatta on kişiden en az dördü çocuklarıyla telefon veya internet üzerinde yüz yüze konuştuğundan daha fazla konuşuyor. Aile fertleri aynı ev veya ortamda olduğunda bile teknolojiyi bu kadar çok kullanmak endişelendirici” dedi.

 

Çalışmaya göre, İngilizler eş ve çocuklarına her hafta 34 mesaj atarken bu her yıl 1768 kısa mesaj oluyor. Aileler, her hafta ortalama 10 e-posta gönderiyor ve bir saat 18 dakika telefonda konuşuyor. Her beş aramadan biri internet üzerinden görüntülü konuşma olduğu açıklandı. 

Araştırmacılar daha önce aynı evin içindeyken mesajlaşmış insan oranını yüzde 44 olarak belirledi. Böyle yapanların yüzde 60’ı eş veya çocuklarına seslerini duyuramadıkları için olduğunu söylerken yüzde 33’ü kalkmaktan üşendikleri için mesaj attıklarını itiraf etti.

İst.Ajansı


Haber okunma sayısı: 7045Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ