Berçelan’da 4 mevsim aynı anda yaşanıyor

bercelanda-4-mevsim-ayni-anda-yasaniyor

Hakkâri’de düzenlenen 1. Berçelan Kültür Sanat Festivali’ne ulaşmak için ilk durak Van Havaalanı. Van ile Hakkâri arasındaki yolda bölgenin ihtişamını gözlemlemek mümkün
03 Temmuz 2013 Çarşamba 04:53

Hakkâri’ye 20 km uzaklıktaki Berçelan Yaylası’nda düzenlenen 1. Berçelan Kültür Sanat Festivali’ne ulaşmak için ilk durak Van Havaalanı. 20 yıl boyunca çatışma bölgesi olan topraklardan bu kez bir kültür sanat etkinliğine katılmak için geçiyoruz. Van ile Hakkâri arasındaki 4 saat süren yolda, dağların ihtişamı ufuk çizgisini görmeye imkân vermiyor. Etrafta uzanan geniş otlaklar, festivalde konuştuğumuz BDP Hakkâri milletvekili Adil Zozani’nin bölgenin küçükbaş hayvancılık potansiyelinin barış ortamında kullanılabileceğiyle ilgili sözlerinin kanıtı gibi. Yol boyunca dağlardan eriyen ve her yerden beslenen güçlü Zap Suyu’nu takip ediyoruz. 1969’da Milliyet gazetesinin kampanyasıyla yapılan Devrimci Gençlik Köprüsü, artık suyun iki yakasını bağlayan pek çok köprüden sadece biri ama en özeli. Minibüste “Devrimci Gençlik Köprüsü bu değil mi?” deyince, yaşlı bir çiftçi ekliyor, “Evet, Deniz Gezmiş’in köprüsü.”

Lice’den bahsediliyor
Hakkâri’ye varıp Berçelan Yaylası’na çıktığımızda, yayla için neden dört mevsimin aynı anda yaşanıyor denildiğini anlıyoruz. Dağlarda hâlâ kar var, burası kış. Ortadaki alanın etrafındaki yamaçlar bahar gibi serin. Orta alansa yaz; yaylada güneşin çok yaktığı konusunda sürekli uyarılıyoruz. Konukseverlik Hakkâri halkının içine işlemiş, bize çocukları gibi sahip çıkıyorlar.
20 yıl sonra biten yayla yasaklarından sonra yaylanın eşsiz doğasına kavuşmuş Hakkârililer doğayla hasret gideriyor. Çocuklar dağlarda akan suların biriktirdiği küçük birikintilerde yüzüyor, aileler çay demliyor. Lice’de yaşananlar Hakkârilileri üzmüş, sürekli bundan bahsediliyor.
Hem yaylada ve hem de Hakkâri merkezde gazeteci olduğumuzu öğrenen herkes çözüm sürecinden laf açıyor, barış vurgusu yapıyor. Hüseyin Özdemir’in fotoğrafını çektiği yaşlı bir kadın Kürtçe “Artık kan dursun” diyor.Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/bercelan-da-4-mevsim-ayni-anda/gundem/detay/1731298/default.htmEtiketler: BDP , Kürtçe , Van , Hakkâri , çatışma , Lice , hayvancılık , Zap , Deniz Gezmiş , saat , sanat , sadece

Haber okunma sayısı: 4650Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

AYDIN - HAVA DURUMU

AYDIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ